Skip to content
Sitedeki Yeriniz: Anasayfa GÜNCEL MAKALE ESKİ RAMAZANLAR...
ESKİ RAMAZANLAR...
MUSTAFA ASLAN tarafından yazıldı.   
Pazar, 02 Haziran 2019 04:32

Bir Ramazanı daha ihya ettik, uğurlamaya, bayram etmeğe hevesle hazırlanıyoruz.

Bin aydan daha hayırlı olduğunu Allah'ın Kurân-ı Kerîm'de buyurduğu Kadir Gecemizi de ihya ettik. Allah kabul eylesin.
Cümlenin dualarını da makbul sayıp kabul buyursun.
Her Ramazan'da, hemen herkesin mutlaka bir kaç kere tekraren duyduğu ve kendisinin de sorduğu; "Nerde o eski Ramazanlar?" diye sitemlerini duyar yaşarız.
Serde muhaliflik var ya, bu sorgulamaya da muhalefet edesim tuttu!
Ramazanlar hep aynı, aynı hesaplamayla her yıl 10 gün erken olmak kaydıyla geliyor ve geçiyor da nerde o eski adamlar, nerde o eski Ehl-i Ramazan? diye soruyorum ben..
Bizim gençliğimizde yani bundan 40-45 sene evvel iftara yetişmek için koştururken önümüzü mutlaka mahalleli bir ağabeyimiz keser; "Hele dur. Koşturma da sana bir iftarlık alayım." der genellikle sigaramızın markasını sorar veya en yakın dükkanın, mahalle bakkalının tezgahından gözüne çarpandan tartırır iftarlık alırdı.
Bunu almamak olmazdı, ayıptı.
O bir kişiye alınan iftarlık, iftar sorasında kaç kişi varsa hepsine pay edilir ve herkese yeterdi. Pay edildikçe artardı sanki o bir kişilik mübarek iftarlık..
Şimdi biz o davranışı yapamıyoruz!...
Çünkü -hele büyük şehirlerde- aynı mahallede hatta sokakta olsak bile kim oruçlu, kim değil pek bilinmiyor. Bilinmeyince de "Dur sana bir iftarlık alayım." diye yol kesemiyoruz.
Ama çok istiyorum. Hatta bir keç kere yol kestim, iftarlık aldım ama delikanlı; "Ama Hocam, ben oruç tutmuyorum ki.." deyiverdi. Olsun. Ben iftarlık niyetine aldım ya..
Ramazan Müslümanı ekranlarda, müthiş paralara din bezirgânlığı yapan ağzı kalabalıkları da dinliyoruz ister-istemez.
Eski Osmanlı İstanbullularının bir uygulamasını duydum. Anlatamayacağım kadar hoşuma gitti.
Durumu iyi olan, eli dönen kişiler, mahallenin bakkalına gelir ve veresiyesini ödemekte sıkıntı çeken olup olmadığını sorar ve varsa onun veresiye borcunu ödermiş. Borcu ödenene kimin ödediğini söylememek şartıyla!
Yardımın inceliğine bakar mısınız Allah aşkına..
Mahallemizde üç mahalle bakkalımız var.
Üçünü de ilk açıldıkları günlerden beri tanır, bilirim.
İçlerinden en samimi olduğuma yanaştım dün ve versiyesini ödemekte sıkıntı çeken kimsenin olup olmadığını sordum.
Bakkal; "Hocam, var var olmasına da, senin niye sorduğunu anladım. O versiye ödemekte zorluk çekmiyor. Ödemek istemiyor. Her gün altılı ganyana parası var ama iftar sofrasına pide parası yok!" deyince kaldım kaldığım yerde.
Ama hâlâ aklımda var.
Adam ganyan oynuyorsa evdekilerin kabahati ne?
Bu müth,ş güzel İstanbul Beyefendiliğini yeniden canlandırmak çok mu zor? Sadece bu güzel davranışı becerebildiğimizce canlandırmaya çalışsak; bir kaç yıl sonraki Ramazanı yaşayanlar, bugünleri özlemle yâd etmezler mi?
Bir de son günlerde canımı, imanımı çok inciten bir sosyal medya haberinden bahsedesim var; Suud yetkilileri; "ABD ile birlikte dünyayı idare ediyoruz." diye övünüyorlarmış!
Filistin'i, Yemen'i, Kerkük'ü dünyadan saymadan!
"Allah'ın kendilerine öfkelendiği bir kavmi dost edinenleri/onları işlerinin başına geçirenleri görmedin mi? Onlar ne sizdendirler ne de onlardan. Bilip durdukları halde yalana yemin ediyorlar." (Mücadile-14) Ayetini kendi dilleriyle bizden daha iyi anladıklarına emin olduğumuz halde.
"Bedeviler İman ettik dediler. De ki, siz iman etmediniz! Ancak Müslüman olduk deyin. İman sizin kalplerinize girmemiştir. Eğer Allah'a ve Resulüne itaat ederseniz Allah yapıp ettiklerinizden hiçbir şey eksiltmez. Çünkü Allah Gafûr'dur, Rahim'dir." (Hucurat-14)
Merhametli, adil Müslüman Türk Milleti olarak biz, dünyanın her yerindeki mazlumlara yetmeğe çalışırken Suudlar, Haçlı'nın 21.yy. temsilcisi ABD ile işbirliği ile ve onlarla birlikte kendi soylarından olan Müslüman Araplara ettikleri zulümle övünmekteler!
Bu da arz ettiğim gibi hem canımı, hem de imanımı çok zorlayarak incitiyor!.
Allah'ın; "Hâlâ akletmezmisiniz?" şeklindeki en çok yönelttiği soruyu hatırlatarak; Allah bütün İslam Alemine acilen akletme melekesi versin diye niyaz etmekten başka bir şey de gelmiyor malesef elimden.
Şehr-i Ramazanın son iki gününde hepimiz önce kendimize, özlediğimiz Ramazan davranışlarını yapmayı denemeyi telkinle işe başlasak biarzcık da olsa mesafe alamaz mıyız diye çok ciddi şekilde sorguluyorum.
Ben, inşallah becerebildiğimce uygulamaya çalışacağım ve fakirin sözlerine kıymet veren bütün gönüldaşlarımdan da Allah rızası ve evevel-emirde kendi ahiretler için denemelerini hasseten istirham edeceğim.
Biz kendimizi ıslahla işe başlarsak, inşallah birilerine de iyi örnek olursak, Allah hepimizden razı olmaz mı?
Allah hepimizden razı olunca da başımıza huzur yağmaz mı?
Şimdiden İslâm aleminin, özellikle Müslüman Türk Aleminin Ramazan bayramları şimdiden mübarek olsun.
Allah nice Ramazanlara ve bayramlara erdirsin inşallah.
"OLAMAZ TÜRK'E BAŞ, TÜRK'ÜM DEMEYEN." Vesselâm..
Selâm, sevgi, duâ..
Mustafa ASLAN
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ÖZÜMDEN

Dönenlerle, değişenlerle yola çıkanlar bilmelidirlerki çevrelerindeki kalabalığın tamamı, dönmeğe ve gelişmeye çok müsait mazlum-cesurlardır!...

Millet olarak şunu kesinlikle bilmek durumundayız; Allah korusun kaybedersek te, kazanırsak ta duruşumuzdan kaynaklı olacaktır...

Korkana saldırılır... Ama cesur ve vakur durandan sadece korkulur!...

Yüzlerce yıl çocuklarını; "Sus! Türkler geliyor!" diye susturanlardan ancak mazlum-cesurlar korkarlar ve onların korkuları yüzünden de yüzyılların korkakları, bize saldırmaktan geri kalmazlar...


Mustafa Aslan

10402670_587002614746525_8712950128820112122_n

Giriş FormuKONUK SAYISI

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBUGÜN
mod_vvisit_counterDÜN
mod_vvisit_counterBU HAFTA0
mod_vvisit_counterGEÇEN HAFTA
mod_vvisit_counterBU AY0
mod_vvisit_counterGEÇEN AY
mod_vvisit_counterTOPLAM33230

Şimdi, kişi sitededir.
IP Adresiniz: 18.204.2.53
Tarih: 21 -09-2019 22- 09