Skip to content
Sitedeki Yeriniz: Anasayfa GÜNCEL MAKALE "HARNÂME"YE GECİKMİŞ CEVAP!...
"HARNÂME"YE GECİKMİŞ CEVAP!...
MUSTAFA ASLAN tarafından yazıldı.   
Cuma, 01 Temmuz 2011 11:53

"HARNÂME"YE GECİKMİŞ CEVAP!...

 

"Ne günlere kaldık ey Gâzi Hünkâr,

Katır mühürdâr oldu, eşek defterdâr!" (Ziyâ Paşa)

 

"Kimse ta'yib edemez biz kafa-göz yarsak ta

Döğüşe, kavgaya var milletin elbet hakkı,

Yatalı beş senedir sâde mısır ekmeğine

Kalmadı halkımızın hind horozundan farkı!" (Neyzen Tevfik)

 

"Bu kadar cehâlet ancak tahsîl ile mimkündür!" (Sakallı Celâl)

 

"Arkasından alınsa palanı, sanki it artığıydı kalanı" (Şeyhî-Harnâme'den)

Zerdûz palanlı eşşekler'in her dönem olduklarını ve her dönem yüksek volümlü anırtılarıyla dikkat çekmeyi başardıklarını, tarihten biliyoruz!...

 

Günümüzün "zerdûz palanlı", defalarca dediği olmazsa Taksim'de anıracağını söyleyen bir "dolma kalem"i, bu defa da vuvuzelaları bastıran sesiyle; "Geçen seçimin hemen ertesi günü mızmızlanmaya başlamışlardı, bu sefer iki hafta sustular, kendilerine gelmeleri zaman aldı, düştükleri eşeğin semeri daha yüksekti." diye bağırmış!

Attan değil, eşekten düşen iflâh olmaz biliriz! Attan düşene birşey olmadığını zâten bütün dünyaya göstererek ispat ettiydik! Bunu unuttuğu veya unutturmak istediği ma'lûm, zerdûz palanlı dolma kalem; semercisine oy vermeyenleri kendine benzetmek gibi insâni bir davranışı, taklît etmeyi başarmış!

Adını söylemeye tenezzül etmesem de kim olduğunu herkesin bildiğini bildiğim zerdûz palanlı dolma kalem'e sesleneceğim! "İşin mi yok Hoca?" itirazlarınızı duyar gibiyim ama dedim ya vuvuzelaları bile bastıran bu bed sesi duydum Vallahi!

Zerdûz palanlı-Dolma Kalem, muhalefeti sırtından attığını söyleyip ve bu yüzden, "iki hafta sustular" tesbîtini yapmış!

Bak hele, zerduz palanlı-dolma kalem! Ne yükseklikte zerdûz palan urulursa urulsun, evin at binmeye hevesli haşarı çocuğunun köy içine alış-verişe ve su getirmeye giderken bindiği eşşeği misâli, sana binecek muhalifler olacaktır! Sen, fıtratın gereği ikide bir iddialaşarak öne sürdüğün sıfatınla buna gönüllüsün de Bozkurt sıfatlılara, Arslan sıfatlılara kinâye ile hayvan diyenler var biliyorsun değil mi? Sırtından attığını söylediğin muhalif halkın içindensin biliyorsun değil mi? Hatta baban da, babanın babası da bu halktandı biliyorsun değil mi sesi vuvuzelayı bastıran zerdûz palanlı dolma kalem?

Yeniçağ'dan okumadan güne başlamadığım Selcan TAŞÇI, senin vuvuzelayı bastıran bağırtından alıntı yapmasaydı, seninle uğraşarak bir günümü ziyân etmeyecektim! Şimdi mecbûren Selcan TAŞÇI vâsıtasıyla duyduğum bu bed sesi, duymayanlara da duyurmak için mahalleye çıkacağım!

Yalnız hakkını teslîm edeyim; aynaya bakarak, külliyen yanlış ta değilsin! Geçen seçimde hemen itirazlar vardı doğrudur! Bu sefer iki hafta sustular, doğrudur! Çünkü muhalefetin iki partisinde, uçkurlarına teslîm olmuşlar yüzünden ve attan düştüğü için eşeğe binmeye asla cesareti olmayan, demokrasi tramvayı vatmanı yüzünden, tramvay vagonlarına doldurulmuş ellerinde "yardım paketleri"yle sefer ettirilen kalabalık yüzünden, iki hafta sustular!

Keşke hep sussalardı ve senin gibi, vuvuzelayı bastıran beyin patlatan bed seslerle bizi muhatap etmeselerdi!

Mahallemizdeki neslinin sonuncusu bir semercinin sana, daha yüksek bir zerdûz palan hazırladığını da haber vererek, helâlleşmeden halleşelim vesselâm!...

"Bed-asla necâbet mi verir hiç üniforma

Zerdûz palan ursan eşşek yine eşşektir." (Ziya Paşa)

Selâm, sevgi, dua...

Mustafa ASLAN

 

Yorumlar 

 
#1 Gültekin Öztürk 01-07-2011 18:45
Eşaklik üzerine ben de yazmıştım Türk Beğim ama bu kadar çarpıcı olmamışıtı.Bir bölümünü aktarayım bakalım beğeneçek misin?
"Aydınlı Haber’deki yazarlığım “Tahsil Semeri Alır, Eşeklik Baki Kalır “ başlıklı bir yazı ile başlamıştı.

Amacım, binlerce yıl insanlığa hizmet etmiş bu uysal canlılara sevgi ve takdir duygularımı dile getirmekti. Her türlü eziyete, horlanmaya, angaryaya, aşağılanmaya, dayağa rağmen, şikâyet etmeden işlerini yapan bu uysal canlılar, bana göre sevgi ve saygıyı fazlasıyla hak etmektedirler.Sessiz, pısırık, tepkisiz, başına gelen ve gelecek olanlara razı bu yardımsever hayvanların, değişebilme veya değiştirilebilm e özelliğine de sahip oldukları söylenir. Bekir Coşkun’a göre eşeklerin “ Kulaklarını kısaltıp, boyunu uzatırsanız at, hörgüç eklerseniz deve, boynuz takarsanız geyik olurmuş. Hiçbir şey yapmazsanız da eşek olarak ömürlerini tamamlarlarmış.” Bu özellik hangi canlıda var ? Bana göre bu yaratıklar her şeyi (!) hak ediyorlar."...
Saygılarımla
Alıntı
 
 
#2 MUSTAFA ASLAN 02-07-2011 01:35
Selâm ile Türk Beğim...
Malumları olduğu üzre mesele o zarif ve sıpasının fözü, en güzel göz tarifli eşek adlı hayvan değil tabi...
Eşekliği hakaret sayan ve girdiği iddiaları kaybederse Taksim'de anıracağını söyleyen iki ayaklılar mesele...
Mahallemde o gibilere zerdûz palan yapabilecek maharette semer ustası da var zâten.))
Selâm, sevgi, dua...
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ÖZÜMDEN

Her kabadayı ülkücü değildir ama her ülkücü imanının gereği kanının hükmü ve Allah korkusunun verdiği korkusuzlukla kabadayıdır. Özetle; her insan-ı kâmil ülkücüdür, her ülkücü, insan-ı kâmil adayıdır. Hace Ahmet Yesevî, Yunus Emre, Hacı Bayram-ı Veli, Hacı Bektâş-ı Veli, Hallac-ı Mansûr, Seyyit Nesîmi, Fuzûli, Mevlâna, Atatürk, Türkeş, birer ülkücüdür ve her ülkücü bu velîliklere heveslidir! Tarz, tavır budur, hedef bellidir; Allah'ın izniyle netîce de bellidir vesselâm...


Mustafa Aslan

10402670_587002614746525_8712950128820112122_n

Giriş FormuKONUK SAYISI

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBUGÜN
mod_vvisit_counterDÜN
mod_vvisit_counterBU HAFTA0
mod_vvisit_counterGEÇEN HAFTA
mod_vvisit_counterBU AY0
mod_vvisit_counterGEÇEN AY
mod_vvisit_counterTOPLAM33230

Şimdi, kişi sitededir.
IP Adresiniz: 3.235.25.27
Tarih: 01 -02-2023 20- 13